អ្នកស្ម័គ្រចិត្តកាកបាទក្រហមអ៊ុយក្រែនបានផ្ដល់ជម្រកដល់មនុស្សរាប់ពាន់នាក់នៅស្ថានីយរថភ្លើងក្រោមដី ចំពេលមានការប៉ះទង្គិចគ្នាជាមួយនឹងអាហារ និងតម្រូវការចាំបាច់ជាមូលដ្ឋាន
សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរួមរបស់គណៈកម្មាធិការអន្តរជាតិនៃកាកបាទក្រហម (ICRC) និងសហព័ន្ធអន្តរជាតិនៃសមាគមកាកបាទក្រហម និងអឌ្ឍចន្ទក្រហម (IFRC)។
ទីក្រុងហ្សឺណែវ ថ្ងៃទី 1 ខែមីនា ឆ្នាំ 2022 – ដោយសារស្ថានភាពមនុស្សធម៌នៅក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែន និងប្រទេសជិតខាងកាន់តែយ៉ាប់យ៉ឺនយ៉ាងឆាប់រហ័ស គណៈកម្មាធិការអន្តរជាតិនៃកាកបាទក្រហម (ICRC) និងសហព័ន្ធអន្តរជាតិនៃសមាគមកាកបាទក្រហម និងអឌ្ឍចន្ទក្រហម (IFRC) មានការព្រួយបារម្ភថា មនុស្សរាប់លាននាក់កំពុងប្រឈមមុខនឹងការលំបាក និងទុក្ខវេទនាយ៉ាងខ្លាំង បើគ្មានការចូលប្រើប្រាស់កាន់តែប្រសើរឡើង និងការកើនឡើងយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃជំនួយមនុស្សធម៌នោះទេ។ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការដ៏ភ្លាមៗ និងធំធេងនេះ អង្គការទាំងពីរបានអំពាវនាវរួមគ្នាសម្រាប់ជំនួយចំនួន 250 លានហ្វ្រង់ស្វីស (272 លានដុល្លារ)។
ICRC បានអំពាវនាវរកថវិកាចំនួន ១៥០ លានហ្វ្រង់ស្វីស (១៦៣ លានដុល្លារ) សម្រាប់ប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួននៅក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែន និងប្រទេសជិតខាងក្នុងឆ្នាំ ២០២២។
«ជម្លោះដែលកំពុងកើនឡើងនៅក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែនកំពុងបង្កផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ។ ចំនួនអ្នកស្លាប់និងរបួសកំពុងកើនឡើង ហើយមណ្ឌលសុខភាពកំពុងតស៊ូដើម្បីទប់ទល់នឹងបញ្ហានេះ។ យើងបានឃើញការរំខានយូរអង្វែងចំពោះការផ្គត់ផ្គង់ទឹកនិងអគ្គិសនីធម្មតា។ អ្នកដែលទូរស័ព្ទមកខ្សែទូរស័ព្ទទាន់ហេតុការណ៍របស់យើងនៅក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែនកំពុងត្រូវការអាហារនិងជម្រកយ៉ាងខ្លាំង។ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងភាពអាសន្នដ៏ធំបែបនេះ ក្រុមការងាររបស់យើងត្រូវតែអាចធ្វើប្រតិបត្តិការដោយសុវត្ថិភាពដើម្បីទៅដល់អ្នកដែលត្រូវការជំនួយ»។
នៅក្នុងសប្តាហ៍ខាងមុខនេះ ICRC នឹងបង្កើនការងាររបស់ខ្លួនដើម្បីបង្រួបបង្រួមគ្រួសារដែលបែកបាក់គ្នា ផ្តល់អាហារ និងរបស់របរប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះផ្សេងទៀតដល់ជនភៀសខ្លួន បង្កើនការយល់ដឹងអំពីតំបន់ដែលមានគ្រាប់បែកមិនទាន់ផ្ទុះ និងធ្វើការដើម្បីធានាថាសាកសពត្រូវបានប្រព្រឹត្តដោយសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ ហើយក្រុមគ្រួសារនៃអ្នកស្លាប់អាចកាន់ទុក្ខ និងស្វែងរកទីបញ្ចប់។ ការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវទឹក និងការផ្គត់ផ្គង់ទឹកសង្គ្រោះបន្ទាន់ផ្សេងទៀតឥឡូវនេះត្រូវបានទាមទារ។ ការគាំទ្រសម្រាប់មណ្ឌលសុខភាពនឹងត្រូវបានបង្កើន ដោយផ្តោតលើការផ្តល់សម្ភារៈ និងឧបករណ៍ដើម្បីថែទាំមនុស្សដែលរងរបួសដោយអាវុធ។
IFRC អំពាវនាវរកថវិកាចំនួន 100 លានហ្វ្រង់ស្វីស (109 លានដុល្លារ) រួមទាំងឧបករណ៍វេជ្ជសាស្ត្រមួយចំនួនដូចជា ម៉ាស៊ីនបូមទឹក ម៉ាស៊ីនបូមសឺរាំង និងម៉ាស៊ីនបូមចំណី ដើម្បីគាំទ្រដល់សមាគមកាកបាទក្រហមជាតិ ដើម្បីជួយមនុស្ស 2 លាននាក់ដំបូងដែលខ្វះខាត ខណៈដែលអរិភាពកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរឡើងនៅក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែន។
ក្នុងចំណោមក្រុមទាំងនេះ ការយកចិត្តទុកដាក់ជាពិសេសនឹងត្រូវបានផ្តល់ទៅឱ្យក្រុមងាយរងគ្រោះ រួមទាំងអនីតិជនដែលគ្មានអ្នកអមដំណើរ ស្ត្រីនៅលីវដែលមានកូន មនុស្សចាស់ និងជនពិការ។ នឹងមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃការវិនិយោគលើការកសាងសមត្ថភាពរបស់ក្រុមកាកបាទក្រហមនៅអ៊ុយក្រែន និងប្រទេសជិតខាង ដើម្បីគាំទ្រដល់សកម្មភាពមនុស្សធម៌ដែលដឹកនាំក្នុងស្រុក។ ពួកគេបានប្រមូលផ្តុំអ្នកស្ម័គ្រចិត្ត និងបុគ្គលិករាប់ពាន់នាក់ និងបានផ្តល់ជំនួយសង្គ្រោះជីវិតដល់មនុស្សឱ្យបានច្រើនតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ដូចជាជម្រក សម្ភារៈជំនួយជាមូលដ្ឋាន សម្ភារៈវេជ្ជសាស្ត្រ ការគាំទ្រសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងផ្លូវចិត្តសង្គម និងជំនួយសាច់ប្រាក់ច្រើនមុខងារ។
«វាពិតជាគួរឱ្យលើកទឹកចិត្តណាស់ដែលបានឃើញកម្រិតនៃសាមគ្គីភាពសកលជាមួយនឹងទុក្ខវេទនាជាច្រើន។ តម្រូវការរបស់មនុស្សដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយជម្លោះវិវត្តទៅតាមពេលវេលា។ ស្ថានភាពនេះពិតជាអស់សង្ឃឹមសម្រាប់មនុស្សជាច្រើន។ ការឆ្លើយតបរហ័សគឺត្រូវការជាចាំបាច់ដើម្បីជួយសង្គ្រោះជីវិត។ យើងជាសមាជិកសមាគមជាតិមានសមត្ថភាពឆ្លើយតបពិសេស ហើយក្នុងករណីខ្លះគឺជាអ្នកដើរតួតែម្នាក់គត់ដែលមានសមត្ថភាពផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌ក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំ ប៉ុន្តែពួកគេត្រូវការការគាំទ្រដើម្បីធ្វើដូច្នេះ។ ខ្ញុំសូមអំពាវនាវឱ្យមានសាមគ្គីភាពសកលកាន់តែច្រើន ខណៈពេលដែលយើងកំពុងរងទុក្ខវេទនាពីជម្លោះនេះ សូមប្រជាជនផ្តល់ជំនួយ»។
សហព័ន្ធអន្តរជាតិនៃសមាគមកាកបាទក្រហម និងអឌ្ឍចន្ទក្រហម (IFRC) គឺជាបណ្តាញមនុស្សធម៌ធំជាងគេបំផុតរបស់ពិភពលោក ដែលដឹកនាំដោយគោលការណ៍ជាមូលដ្ឋានចំនួនប្រាំពីរ៖ មនុស្សធម៌ ភាពមិនលំអៀង អព្យាក្រឹតភាព ឯករាជ្យភាព ការងារស្ម័គ្រចិត្ត សកលភាព និងសាមគ្គីភាព។